BACA SİSTEMLERİ

BACA SİSTEMLERİ

DOĞALGAZ BACASI KONULARINDA GENEL BİLGİLER 

BACA

Baca atıkgaz tahliye sistemidir.

Yanma sonucu meydana gelen atık gazın,insana,çevreye ve yapıya zarar vermeden,yapının en üst noktasına taşınmasını sağlayan,yapının içinde,dışında veya yakınında serbest duran,ısıtma tertibatları ile bir bütün sayılan baca vazgeçilmez bir yapı elemanıdır. 

Kalorifer,soba,şömine, gibi ısıtma sistemlerinde yanma sonucu meydana gelen zararlı gazların tahliyesi ve yanmanın sürdürülebilmesi için baca ihtiyacı doğmuştur. 

BACA NASIL OLMALI 

Yapılarda uygulanan bacanın,ilave çekiş elemanı olmadan sağlıklı çalışması için dikey yada dikeye en yakın açıda yerleştirilmesi gerekmektedir. 

İdeal bir baca sisteminin ,sızdırmaz olması,yüzeyinin pürüzsüz olması,kolay müdahale edilebilir olması,çekiş kontrolü sağlanabilir olması,neme,asitlere ve korozyona dayanıklı olması gerekmektedir.  

 

Firmamız tek cidarlı metal baca sistemi ve çift cidarlı metal baca sistemi ürünlerini müşterilerinin kullanımına sunmaktadır.

 

 TYO200 serisi metal baca sistemleri TY40 serisi metal baca sistemleri
baca,baca sistemleri,çelik baca,doğalgaz baca,doğalgaz bacası   baca,baca sistemleri,çelik baca,doğalgaz baca,doğalgaz bacası

 

 DYO200 SERİSİ METAL BACA SİSTEMLERİ

 

                    DYO200 serisi metal baca sistemleri bina dışı uygulamalar için tasarlanmıştır.Sistemin yapısını;0,50 mm cidar kalınlığına sahip,yüksek kalitede AISI 316 L paslanmaz çelik kullanılarak imal edilen iç cidarı,25 mm kalınlığında 80kg/m3 yoğunlukta taşyünü kullanılarak imal edilen yalıtımı,0,50 mm cidar kalınlığına sahip yüksek kalitede AISI 304 paslanmaz çelik kullanılarak imal edilen dış cidarı oluşturmaktadır.100 mm ile 500 mm aralığında 14 farklı çapta standart üretim yapılmaktadır.               

baca,baca sistemleri,çelik baca,doğalgaz baca,doğalgaz bacası

 baca,baca sistemleri,çelik baca,doğalgaz baca,doğalgaz bacası

             Paslanmaz çelik dış cidarı ile estetik görünüm sunar.Her türlü cephe mimarisine uyum sağlar.Paslanmaz çelik dış cidarın sağlam yapısından dolayı dış etkenlerden etkilenmez.Müşteri isteğine bağlı dıştan boyalı olarakta üretilebilir.          

          Sistemin çift cidarlı yapısından dolayı ısıl iletkenliği oldukça düşüktür.Bina dışlarına ve ısıtılmayan alanlarda kolaylıkla uygulanabilir.Seriyi oluşturan ürünlerin çeşitliliği,ürünlerin modüler yapısı,bu ürünlerin birbirine olan mükemmel uyumları sayesinde,hızlı monte edilen ve sorunsuz çalışan sistem inşa edilir.

           Doğalgaz,lpg,sıvı yakıt ve katı yakıt yakan cihazlarda kullanılmaktadır.Dıştan estetik görünümü olan baca sisteminin,iç yüzeyi pürüzsüzdür.Pürüzsüz yapısından dolayı sistemde oluşabilecek yoğuşmalar kolaylıkla tahliye olur.Kurum yangınına karşı dirençlidir.Pürüzsüz yüzeyi oluşabilecek kurumlanmaları geciktirir ve çıkan kurum yangınlarından sonra ilk günkü performansı ile çalışmaya devam eder.

OK-LAR DEMİR DOĞRAMA,DYO200 serisi metal baca sistemleri için;

EN 1856-1-T200-N1-W-Vm-L50050-O 50

EN 1856-1-T400-N1-D-Vm-L50050-G 100

EN 1856-1-T200-P1-W-Vm-L50050-O 50

kapsamında,1984-CPD-09-007/B sertifika numarası ile CE markalama hakkı,

TS EN 1856-1-T200-N1-W-Vm-L50050-O 200

kapsamında,14.10.02/TSE-13037 belge numarası TSE marka kullanım hakkı kazanmıştır.

 baca,baca sistemleri,çelik baca,doğalgaz baca,doğalgaz bacası  baca,baca sistemleri,çelik baca,doğalgaz baca,doğalgaz bacası  baca,baca sistemleri,çelik baca,doğalgaz baca,doğalgaz bacası
Görünüm Duvar yapısı Muf detayı

 

 

 

           Erkek muf (üst ağız) dişi mufa (alt ağız) geçirilir.Birleştirme kelepçeleri muflarda bulunan yuvalara yerleştrilerek sıkıştırılır.Ekleme tamamlanmış olur.Negatif basınçlı sistemlerde ilave sızdırmazlık elemanı kullanılmaz.Pozitif basınçlı sistemlerde özel silikon contası (dişi mufda bulunan conta yuvasına yerleştirilir) yada ısıya dayanıklı silikon (dişi mufta bulunan conta yuvasına yapıştırılır) kullanılarak sızdırmazlık sağlanır.

 

  SERBEST DURAN-ENDÜSTRİYEL BACALAR 

                    Mekanik direnç ve Karalılığı;Sistemin kendisine taşıtılan,bir başka yapıya taşıtılan veya çelik halatlarla sağlanan bacalar,serbest duran-endüstriyel bacalar olarak kabul edilmektedir.Bunların dışında;

       -Yan destekler arasındaki mesafe 4 metreden fazla ise,

       -Yapının en üst bağlantısından itibaren serbest duran kısmın yüksekliği 3 metreden fazla ise,

       -Bina ile bacanın dış yüzeyi arasındaki yatay mesafe 1 metreden fazla ise,

Serbest duran-endüstriyel bacalar olarak kabul edilmektedir ve bu doğrultuda tasarlanmalıdır.


        Ülkemizde bugün için,Kendi kendini taşır,Serbest duran,Endüstriyel baca sistemlerinde TS EN 13084 serisi standartlar ve TS 11382 standardı kabul edilmektedir.


                     Endüstriyel baca sistemlerinde kullanılacak malzemelerin tespiti ve sistemin tasarımlanması,TS EN 13084-1'e göre;

  • Isı akış hesaplamaları,
  • Akış hesaplamaları,
  • Baca gazının malzemeye olan kimyasal etkileri,
  • Korozyon zamları,
  • Kalıcı etkiler,
  • Değişken etkiler,
  • Rastlantısal etkiler,
dikkate alınarak yapılmalıdır.
endüstriyel baca
 endüstriyel baca
baca,baca sistemleri,çelik baca,doğalgaz baca,doğalgaz bacası          DYO200 serisi metal baca sistemleri bina dışı uygulamalar için tasarlanmıştır.
         İç cidar AISI 316 L malzeme yalıtım yüksek yoğunlukta taşyünü dış cidar AISI 304  malzeme kullanılarak imal edilmektedir.
         Doğal gaz,Sıvı ve Katı yakıt yakan cihazlarda kullanılmaktadır.
         Mükemmel muf yapısı sayesinde optimum sızdırmazlık sağlanır.
         Her türlü yanma ocağında yüksek performs gösterir ve bacanın yanma etkisinden dolayı oluşacak çevre kirliliğini minimum seviyeye indirir.
         Isıl iletkenliği düşük olduğundan dolayı yanma esnasında yüksek performans sergiler.
         Estetik görünüm ve şık duruşuyla her türlü cephe mimarisiye uyum sağlar.
            Seriyi oluşturan ürünlerin çeşitliliği,bu ürünlerin birbirine olan mükemmel uyumu sayesinde,hızlı monte edilen ve sorunsuz çalışan tesis inşa edilir.

 

ÜRÜN KODLARI
B5 940 mm Düz boru
B6 440 mm Düz boru
B7 190 mm Düz boru
D7 90 ˚ Dirsek
D8 85 ˚ Dirsek
D9 45 ˚ Dirsek
D10 10 ˚ Dirsek
D11 5 ˚ Dirsek
T3 85 ˚ Tee
T4 90 ˚ Tee
R3 Yükselme rediksyonu
R4 Düşme rediksyonu
K1 Birleştirme kelepçesi
Ş1 Yağmur korumalı baca şapkası
TS3 Zemine monte taşıyıcı sehpa
TS4 Duvara monte taşıyıcı sehpa
SK1 Sabitleme kelepçesi
TM3 Temizleme parçası
Y1 Yoğuşma toplayıcısı
AT Ara taşıyıcı
YK Yalıtım kesici

 

Sistemin montajı esnasında hızlı işletmesi esnasında yüksek performans gösterebilmesi için
tüm parçaları eksiksiz,orijinal ve deneyler sonucunda saptanmış ölçülere uygun kullanınız.

Bina dışı uygulamalarda yardımcı montaj elemanı olarak iskele veya vinç türü bir araç kullanılır.Öncelikle bacanın geçeceği noktalar tespit edilir.Taşıyıcı sehpa konumu belirlenir ve yeri işaretlenir.Bacanın en üdt noktasından yere doğru tesisin düzgün ilerlemesini sağlamak amacıyla terazi uzatılır.Bacanın düzlüğü tespit edildikten sonra taban sehpa monte edilir.Sehpa üzerine sırasıyla yoğuşma temizleme boru tee parçaları monte edilir.Belirtilen ölçülerde sabitleme kelepçeleri duvarlara sabitlenir.Borular eklenmeye devam edilir ve gerekiyorsa ara taşıyıcılar kullanılır.Montaj esnasında montaj mesafelerine yüksek hassasiyet gösterilmelidir.Boru eklemeleri tamamlandıktan sonra uç noktaya yalıtım kesici bağlanır ve üzerine baca şapkası monte edilir.

                Monte edilmiş tee den kazana doğru ölçüye uygun şekilde kazan çıkışına yatay yoğuşma yoplayıcısı bağlanarak montaj tamamlanır.


 

 

Görseller

1
1

Etiketler

eskişehir baca
kivilcim baca
baca temizliği
doğalgaz bacaları
soba bacaları
kalorifer kazan bacaları
fabrika ve endüstriyel bacalar